Pretstatu cīņa

Pretstatu cīņa

"Senās Ķīnas dziedniecības mākslas doktorīnas pamatā ir uzskats, ka cilvēka ķermenī, tāpat kā ārpus tā, notiek pastāvīga pretstatu cīņa. Šo konkurējošo spēku mijiedarbība nosaka labas veselības esamību vai arī tās trūkumu. Divi pretējie spēki, kuros izpaužas Visuma enerģija, tiek dēvēti arī par „Iņ” un „Jaņ”."

Sākotnēji ar „Iņ” tika apzīmēta kalnu nogāzes Ziemeļu jeb ēnas puse, savukārt ar „Jaņ” – saulainā Dienvidu puse. „Iņ” apzīmēja negatīvo, auksto, tumšo, sievišķo, turpretī „Jaņ” – pozitīvo, gaišo, silto, vīrišķo.

Līdzīgi kā šie Visuma pretējie spēki pastāvīgi mijiedarbojas, vienlaikus veidojot vienotu veselumu, tie simbolizē harmoniju vai tās trūkumu arī cilvēka organismā. 

„Iņ” un „Jaņ” stihiju balanss liecina par labu veselību, taču, ja kāda no šīm stihijām sāk piesaistīt vairāk enerģijas, cilvēka organismā rodas problēma. „Jaņ” enerģijas pārpilnība palielina organisko aktivitāti, savukārt „Iņ” – to pazemina.

Šo pretējo spēku mijiedarbība nosaka visus uz planētas notiekošos procesus, kā, piemēram, gadalaiku un diennakts ritma maiņu, un ir arī cilvēka organisma darbības pamatā, regulējot ieelpu un izelpu, nomodu un vajadzību pēc miega.

Secinājums ir vienkāršs – tieši tāpat kā stipra veselība liecina par organisma atrašanos harmonijā, tā arī ikviena slimība ietekmē pilnībā visu ķermeni.

Pretstatu cīņa